Včelári - zásady a povinnosti na území obce

Dátum: 20.05.2024
Včelári - zásady a povinnosti na území obce

Obec Kvetoslavov prosí včelárov na svojom území o dodržiavanie nasledovných zásad a povinností:

Zásady správneho umiestňovania včelstiev:

- včelstvá umiestňovať tak, aby letáče smerovali na vlastný pozemok, aby včely vyletovali na pozemok, na ktorom sú umiestnené, nie priamo na susedné pozemky.

- zabezpečiť, aby nízky let včiel neohrozoval susedov, vybudovaním bariéry vysokej najmenej 2 m na rozhraní pozemkov v prevládajúcom smere letu včiel za pastvou tak, aby včely nadlietavali ponad ňu (napr. drevená, alebo plechová bariéra, prípadne živý plot z rýchlo a husto rastúcich krov, či tují)

- mať primeraný počet včelstiev na stanovišti (v blízko susediacich záhradách sa neodporúča mať viac ako 10 – 20 včelstiev, vždy to však záleží na konkrétnych podmienkach)

- vzdialenosť od hranice susedného pozemku minimálne 3 metre

- pri obhospodarovaní včelstiev sa chovateľ má vyvarovať neprimeraných zásahov (pracovať kľudne, aby včely zbytočne nedráždil)

- chovateľ včiel by mal chovať mierne včelstvá (včelie matky by mali byť z plemenných chovov, ktoré šľachtia včely aj na mierne správanie sa včiel a zníženú pichavosť)

- stanovište včelstiev by malo byť označené tabuľkou upozorňujúcou, že v blízkosti sú umiestnené včelstvá. Je vhodné keď tabuľka obsahuje aj kontaktné údaje včelára. Náhodní okoloidúci tak vedia včelára upozorniť na prípadný roj alebo poškodenie včelstiev.

(autori: MVDr. Martin Staroň, RNDr. Tatiana Čermáková, titul: Včelárenie v obciach)

Chovateľ včiel by mal:

- chov včiel nahlásiť na príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu,

- chovateľ je povinný sa zaregistrovať v centrálnej evidencii chovateľov včiel

(Vyhláška 206/2012 Z.z. Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o identifikácii a registrácii včelstiev)

- chovateľ včiel by mal oznámiť susedom svoj úmysel chovať včely v blízkosti ich pozemku