SHMÚ vydal výstrahy 2. stupňa

Dátum: 10.07.2024
SHMÚ vydal výstrahy 2. stupňa

Meteorológovia očakávajú maximálnu teplotu vzduchu na úrovni 35 - 37 °C

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnes výstrahy 2. stupňa pred horúčavami na západnom a južnom Slovensku a časti stredného Slovenska, ktoré platia od 14:00 do 18:00.

Miestami očakáva maximálnu teplotu vzduchu na úrovni 35 - 37 °C. Takéto teploty už podľa meteorológov predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

S výstrahami pred vysokými teplotami vzduchu v našom regióne treba rátať aj v ďalších dňoch.

Vysoké vonkajšie teploty počas leta predstavujú podľa Úradu verejného zdravotníctva riziko prakticky pre každého.

Prinášajú rad zdravotných rizík, ako prehriatie organizmu, zdravotné komplikácie v podobe zvýšenej telesnej teploty, malátnosti, ospalosti, bolesti hlavy, závratov, nevoľnosti či zvracania.

Úrad pripomína dôležitosť pitného režimu, jeho základom má byť obyčajná čistá pitná voda. Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne.

Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu.

„Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2-4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Pri aktuálnom počasí je neprípustné nechávať v zatvorenom aute malé deti alebo zvieratá, pretože im ide o život. Polícia pripomína, že pri ponechaní dieťaťa v rozhorúčenom aute môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa.

V prípade zvieraťa to môže byť priestupok vo veterinárnej oblasti, za určitých okolností môže ísť o trestný čin týrania zvierat.

Príjemné ochladenie ponúkajú v tomto období kúpaliská a vodné plochy, pozor však na slnko v čase okolo poludnia.