Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Križovatka Hlavná / Senecká / Agátova - neúnosný stav

Vyriešený
Prijatý: 17.10.2023
Zodpovedaný: 17.10.2023
Autor: Anonym
Zodpovedal: Obec Kvetoslavov

Podnet:

Chcel by som sa opýtať víziu riešenia križovatky Hlavná / Senecká / Agátová. K tejto téme bolo viacero podnetov na tejto stránke a riešilo sa to viackrát aj na zastupiteľstve, ale bez jasnej vízie ako to bude vyriešené. Najprv bolo povedané, že TT SK to bude riešiť a vybuduje v dohľadnej dobe kruhový objazd, obrátil som sa na TT SK a tam povedali, že obec má objednať dopravnú štúdiu. Inde na zastupiteľstve zase povedali, že štúdia už bola urobená, ale treba vykúpiť alebo vyvlastniť viacero pozemkov. V predchádzajúcom podnete k tomuto uvádzate, že TT SK nemá na to peniaze a je to na obci. Pani starostka sa rozhodla prípad medializovať. Neviem presne čo od toho očakáva.

Reálne z toho vychádza, že žiaden kruhový objazd v dohľadnej dobre (roky) nebude vybudovaný. Preto žiadam vedenie obce o zverejnenie vízie, ako chce túto križovatku v dohľadnej dobe (v týždňoch / mesiacoch) aspon provizórne vyriešiť, tak aby odbočenie z Agátovej smerom na Šamorín bolo bezpečné a jednoduché: napríklad osadenie semaforu, provizórny objazd, zmena prednosti v jazde a pod.


Odpoveď:

Dobrý deň. Ako bolo tlmočené, obec sa obrátila na TTSK so žiadosťou o riešenie križovatky niekoľkokrát. Posledná informácia je, že o kapacitnom probléme vedia, ale v pláne výstavby nemajú ani na tento, ani budúci rok žiadne finacie.

TTSK síce informovalo, že bude súčinné, ak by sa obec rozhodla financovať úpravu križovatky z vlastných zdrojov, čo je ale nerálne.

Ako isto viete cesta je v správe TTSK a obec nemá právomoc bez súhlasu kraja do cesty zasahovať, to na margo nejakých "provizórnych" riešení.

Dopravná štúdia, ktorú zmieňujete, nie je obecná, ale bola súčasťou projektu priemyselného parku v susednej obci. Je zopár rokov stará a je to len náčrt možného riešenia. Žiaľ nerealizovateľného, keďže by zahŕňal vykúpenie a sanáciu niekoľkých rodinných domov

Výstavba kruhového objazdu podľa slovenských noriem znamená, že musí mať určitý prejazdový priemer, čo ale znamená niekoľko stoviek tísíc v investícii.

Obec nemá financie v takom objeme na realizáciu takéhoto veľkého projektu.

Osadenie semaforu bolo jednou z alternatív, ale tiež nie lacnou a závisí od posúdenia odborom dopravy ORPZ DS z dôvodu blízkosti železničného priecestia a samozrejme nutnosti minimálne väčšinového financovania z peňazí župy.

Zmena prednosti v jazde nikdy nebola, ani nebude na stole, keďže sa jedná o výjazd účelovej komunikácie na cestu II.triedy.

Obec robí maximum, čo je v jej silách, ale riešenie "v týždňoch/mesiacoch", ak sa na župe nezmení investičný plán sa nedá očakávať.

Aj preto sme pristúpili k medializácii. Veríme, že upozornením na problém a jeho verejnou prezentáciou prispejeme k tomu, aby nadriadený orgán prehodnotil plán investícií.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.