Šakal aj v našej oblasti? Je to pravda? Nejake upozornenia?

Vyriešený
Prijatý: 03.05.2024
Zodpovedaný: 04.05.2024
Autor: Marián Repaský
Zodpovedal: Obec Kvetoslavov

Podnet:

Včera a dnes sme zaznamenali v Podháji Hviezdoslavov zvýšený nepokoj psov. V skorých ranných hodinách bola na Rovnej ulici v oplotenej záhrade videná psovitá šelma, na ktorú nervózne štekal pes zo susednej záhrady.

Na prvý pohľad pripomína líšku, ale je podstatne väčšia. Po priblížení človeka zmizla do poľa. Podľa stavby tela a charakteristického sfarbenia bola identifikovaná ako šakal zlatý, ktorého výskyt je na Žitnom ostrove potvrdený. Nepokoj psov bol zaznamenaný opakovane, preto Vás prosíme o zvýšenú obozretnosť.

Odpoveď:

Dobrý deň, Z vami uvedeného textu vyplýva, že utiekol z oplotenej záhrady.  Aktuálne k tomuto nemáme bližšie informácie ani od susednej obce, ani od chovateľa. Napriek tomu dostupná odborná literatúra uvádza, že výskyt šakala zlatého ani vo voľnej prírode v našom okolí nie je výnimočný.